Thanks To All Who Participated in the Suwanee Beer Fest Home Brew Competition (Permit #S2015-01)

There were 230 entries judged and 109 registered participants, judges, and stewards.

PrintPrint This Page

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bill Gillespie TnT 8B: Special/Best/Premium Bitter Covert Hops
2nd Ryan Boling Sock Hop Santa 14B: American IPA Brewmasters of Alpharetta
3rd Jay Young Triple Berry Berliner Weisse 20A: Fruit Beer
4th Tommy Warren Peach Fuzz 17A: Berliner Weisse
HM Kris Johansson TriForce 18C: Belgian Tripel Hop Booya
N/A Douglas Crabtree
Co-Brewer: Doug, JR.
Doug’s Smoked Brown Porter 22B: Other Smoked Beer Brewmasters of Alpharetta

Winning Entries

Table 1: Light Lager, Pilsners & Vienna (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mark Pannell Kelly’s Klassic Pils 2C: Classic American Pilsner Chicken City Ale Raisers
2nd John Setzer I Couldn’t Be Bothered To Read The Instructions Vienna 3A: Vienna Lager Alpharetta brew masters
3rd Alan Brune Pea Ridge Pilsner 2C: Classic American Pilsner

Table 2: Cream & Blonde Ales (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mark Pannell Georgia Ice Cream Ale 6A: Cream Ale Chicken City Ale Raisers
2nd Rob Liepse
Co-Brewer: Amber Liepse
Lake Shack Light 6A: Cream Ale
3rd Tim Stone Dr. Evil’s Cream Ale 6A: Cream Ale New London Brew Club

Table 3: Kolsch & American Wheat/Rye (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ed Babineau Alpha Dog Kolsch 6C: Kolsch Alpharetta Brewmasters
2nd Robert Miller VB Rye 6D: American Wheat or Rye Beer Brewmasters of Alpheratta
3rd Tim Lewis Thanks To Modern Times 6D: American Wheat or Rye Beer BrewMasters of Alpharetta

Table 4: English, Scottish & Irish Ales (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bill Gillespie TnT 8B: Special/Best/Premium Bitter Covert Hops
2nd Mark Pannell Na-Na-Hey-Hey Goodbye Beer 7B: California Common Beer Chicken City Ale Raisers
3rd Kris Johansson 80 Shilling Ale 9C: Scottish Export 80/- Hop Booya
HM Tim Stone Dr. Evil’s Super Scotch Ale 9B: Scottish Heavy 70/- New London Brew Club

Table 5: Irish Red & Strong Scotch Ales (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Lewis Thanks To Scott Abene 9E: Strong Scotch Ale BrewMasters of Alpharetta
2nd Paul Bushell HatTrick Wee Heavy 9E: Strong Scotch Ale New London Brew Club
3rd Mark Pannell Seth Sullivan Irish Red 9D: Irish Red Ale Chicken City Ale Raisers

Table 6: American Pale Ales (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matthew Bryant
Co-Brewer: Matt Moody - Matt Sposito
Fatty Matty’s Pale Ale 10A: American Pale Ale
2nd Benjamin Myers Sauvignon Blanc Pale Ale 10A: American Pale Ale
3rd Paul Bushell HatTrick Pale 10A: American Pale Ale New London Brew Club

Table 7: American Amber Ale (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Phil Weatherly Dramshop Amber Ale 10B: American Amber Ale
2nd Derek Needham
Co-Brewer: Alan Pugh
2 Of Diamonds 10B: American Amber Ale Woodstock Malt Monkeys
3rd Tad Kays Classic 10B: American Amber Ale Final Gravity
HM Ed Babineau Alpha Dog Amber 10B: American Amber Ale Alpharetta Brewmasters

Table 8: American & English Brown Ales (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tad Kays Norwegian Wood 11C: Northern English Brown Ale Final Gravity
2nd Kenneth Holmes
Co-Brewer: Daniel Holmes
Brown 42 10C: American Brown Ale New London Brew Club
3rd Mitch Harris Mitchsbrew English Mild 11A: Mild Athens League of Extraordinary Zymurgists
HM Ben Halter Bear’s Squirrel Tail Brown 10C: American Brown Ale Brewmasters of Alpharetta

Table 9: Brown Porter (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Trevor Moore
Co-Brewer: Chris Cooper
Shitty Day Brown Porter 12A: Brown Porter Covert Hops
2nd Alan Brune Copper’s Porter 12A: Brown Porter
3rd Mitch Harris Mitchsbrew Brown Porter 12A: Brown Porter Athens League of Extraordinary Zymurgists

Table 10: Robust & Baltic Porters (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andy Park Baltic Blues 12C: Baltic Porter Brew Masters of Alpharetta
2nd Scott Lathrop Anal Avalanche 12B: Robust Porter The Covert Hops Society
3rd Ryan Boling Loud Mouth Lab 12B: Robust Porter Brewmasters of Alpharetta

Table 11: Sweet Stouts (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Scott Reding
Co-Brewer: Andy Roussey
Nega Scott Milk Stout 13B: Sweet Stout
2nd Timothy Ahrens Banyan 13B: Sweet Stout
3rd Laurie Klebosky
Co-Brewer: Matt Klebosky
CocoPo 13B: Sweet Stout

Table 12: Dry, Oatmeal & American Stouts (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Rob Liepse
Co-Brewer: Amber Liepse
Lakeshack Stout 13E: American Stout
2nd Scott Lathrop Rolling Stool Sample 13C: Oatmeal Stout The Covert Hops Society
3rd Matt Curling Oatmeal Monster 13C: Oatmeal Stout

Table 13: Imperial stouts (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Stone Dr. Evil’s Very Russian, Russian Imperial Stout 13F: Imperial Stout New London Brew Club
2nd Bob Monte Father Of The Bride Imperial Stout 13F: Imperial Stout Jeddog Brewing
3rd Jeffrey Deweese
Co-Brewer: Those Damn Cats
A Toast To Big Fuzzy RIS 13F: Imperial Stout New London Brew Club
HM Bill Boettcher Imperial Chocolate Stout 13F: Imperial Stout

Table 14: American IPA (20 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ryan Boling Sock Hop Santa 14B: American IPA Brewmasters of Alpharetta
2nd Chris Nama
Co-Brewer: BeaverDawg Brews
Cloudy With A Chance Of Hops 14B: American IPA Covert Hops
3rd Theron Neese Toadslayer IPA 14B: American IPA Brewmasters of Alpharetta

Table 15: Imperial IPA (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st James Carter
Co-Brewer: Lee G.
Dipa 14C: Imperial IPA
2nd Tad Kays Painted Lady 14C: Imperial IPA Final Gravity
3rd Cody Winters Imperial IPA 14C: Imperial IPA New London Brew Club

Table 16: Weizen, Dunkelweizen & Weizenbock (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mark Rudeseal He Ain’t Hefe, Wizen 15A: Weizen/Weissbier New London Brew Club
2nd Cody Winters Hefeweizen 15A: Weizen/Weissbier New London Brew Club
3rd James Shell Man Ark Downtown Weissbier 15A: Weizen/Weissbier

Table 17: Belgian & French Ales (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Shane Hunziker Tradition 16D: Biere de Garde
2nd Tommy Warren Sleepy Hollow Wit 16A: Witbier
3rd Mike Branam Belgian Witness 16A: Witbier New London Brew Club

Table 18: Sour Ales (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tommy Warren Peach Fuzz 17A: Berliner Weisse
2nd Matt Curling Patience 17D: Straight (Unblended) Lambic
3rd George Downs Long Road 17F: Fruit Lambic Brewmasters of Alpharetta

Table 19: Belgian Dubbels & Trippels (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kris Johansson TriForce 18C: Belgian Tripel Hop Booya
2nd Scott Lathrop Frothy Rectal Juice 18B: Belgian Dubbel The Covert Hops Society
3rd John Indorf Indorf Dubbel Entendre 18B: Belgian Dubbel

Table 20: Speciality Beers (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Shawn Goodrich Ferken Dry-Hopped Honey Ale 23A: Specialty Beer Brewmasters of Alpharetta
2nd Jay Young Triple Berry Berliner 23A: Specialty Beer
3rd Matt Curling Breakfast Stout 23A: Specialty Beer

Table 21: Spice, Herb, or Vegetable Beer (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Stone Dr. Evil’s Spiced Pumpkin Ale 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer New London Brew Club
2nd Cody Winters Sah’Tea 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer New London Brew Club
3rd Robert Miller Pumkin Ale 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Brewmasters of Alpheratta

Table 22: Christmas/Winter Specialty Spiced, Smoked & Wood Aged (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Douglas Crabtree
Co-Brewer: Doug, JR.
Doug’s Smoked Brown Porter 22B: Other Smoked Beer Brewmasters of Alpharetta
2nd Timothy Ahrens Doubler 22C: Wood-Aged Beer
3rd Joe McCusker
Co-Brewer: Stanton Girod
Lazy Iguana Rye Whiskey Rye Wine 22C: Wood-Aged Beer Covert Hops Society of Atlanta

Table 23: Belgian Blond, Golden & Dark Strong (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ed Babineau Alpha Dog Golden Ale 18D: Belgian Golden Strong Ale Alpharetta Brewmasters
2nd Joe McCusker
Co-Brewer: Stanton Girod
Lazy Iguana Sugar Daddy Quad 18E: Belgian Dark Strong Ale Covert Hops Society of Atlanta
3rd Paul Bushell Go Westy Young Man 18E: Belgian Dark Strong Ale New London Brew Club

Table 24: Strong Ales & Eisbock (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ben Halter Bearlywine 19C: American Barleywine Brewmasters of Alpharetta
2nd Paul Bushell
Co-Brewer: Mike Branam
Doomsday Barleywine 19C: American Barleywine New London Brew Club
3rd Andy Park Bock Off My Beer 5D: Eisbock Brew Masters of Alpharetta
HM Derek Needham
Co-Brewer: Alan Pugh
D’s Triple IPA 19C: American Barleywine Woodstock Malt Monkeys

Table 25: Fruit Beers (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jay Young Triple Berry Berliner Weisse 20A: Fruit Beer
2nd Tim Dennis
Co-Brewer: Brian Hewitt
Synesthesia Peche 20A: Fruit Beer Woodstock Malt Monkeys
3rd Eric Gongora
Co-Brewer: Scott Richardson
Rootie Tootie Frootie 20A: Fruit Beer Audreece Brewery